OPU.cz

Zlepšuje se počasí, uprchlíci se dávají do pohybu

Přes otřesné zprávy o návratech uprchlíků na moři zpět do Libye za přihlížení či spíše asistence pohraničníků unijního Frontexu, tedy návratů do země, která se neblaze proslavila mučením a vydíráním migrantů, jejich prodejem do otroctví a sexuálním vykořisťováním, přichází lepší počasí a s ním větší nápor běženců na jižní hranici EU. Za pouhých 24 hodin o minulém víkendu připlulo na italskou Lampedusu více než 2100 migrantů a uprchlíků. Italové a UNHCR žádají země EU o pomoc s převzetím běženců na svá území a můžeme se vsadit, kdo stoprocentně nehne pro Itálii a uprchlíky v Itálii ani prstem – vláda Andreje Babiše. Politika, který sám minulý týden vzýval kvůli Vrběticím evropskou solidaritu. Jen letos už dorazilo do Itálie více než 10 tisíc migrantů – 3x více než za stejné období v loňském roce.

Španělé čelí podobnému problému, v roce 2021 proběhl transfer již 4385 migrantů z Kanárských ostrovů na španělskou pevninu, protože ani Kanárské ostrovy nejsou nafukovací. Ani Španělé se o žádný systém pomoci či rozdělení se o břemeno péče o uprchlíky opřít nemohou. Nás a dalších asi 20 zemí EU jejich problémy nezajímají.

V Řecku se už stalo folklórem, že lidé na útěku žijí na ulicích, v přeplněných táborech v příšerných podmínkách. Jen minulý týden našli řecké úřady v jednom takovém táboře hrůzy na ostrově Chios dva mrtvé uprchlíky, jednoho z Íránu, druhého ze Somálska, žena ze Somálska porodila v příkopu a tak by se dalo pokračovat donekonečna. Česká politická scéna má jasnou odpověď – pomůžeme tam. Jak? Nijak. Ne, pardon, posíláme pohraničníky se psy na makedonskou hranici, kde mají za úkol nikoli lidem pomáhat, ale naopak je odhánět a pokud možno neokrádat a fyzicky nenapadat, což je běžná praxe border guards na tzv. Balkánské trase. Nejvíce se radují z této mizérie převaděči a obchodníci s lidmi. Podle serveru Balkan Insight si jen za loňský rok vydělali převaděči na Balkánské trase 50 miliónu EUR. V praxi to vypadá tak, že rodiny s dětmi a starší lidé trčí a trpí v Řecku, silnější a zdravější jednotlivci se za různé částky dostanou kamiony nebo auty kamkoli na vysněný Západ.

Jak z této situace ven? Pro začátek navrhujeme návrat k dodržování mezinárodního, evropského a národního práva na ochranu uprchlíků, ukončit beztrestnost porušování práv uprchlíků na mnoha místech Evropské unie, návrat k hodnotám solidarity, ochrany lidských práv a humanismu. A v druhé fázi skutečně jednotný evropský azylový systém – společná procedura, vzájemná uznávání azylových rozhodnutí, společné návraty neúspěšných žadatelů o azyl, společně definovaná integrační opatření. Soutěž v zastrašování uprchlíků a sbírání laciných politických bodů musí skončit.

 

Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům

11. května 2021

Další příběhy