Nejvyšší správní soud dal za pravdu dlouhodobě prosazovanému názoru OPU, že Ministerstvo vnitra nemůže odmítat přijímat žádosti o dočasnou ochranu občanů Ukrajiny pouze z toho důvodu, že jim tato ochrana již byla v minulosti poskytnuta v jiném členském státě.
Odkaz na rozsudek NSS zde: https://www.nssoud.cz/modalni-obsah/rozhodovaci-cinnost/rozhodnuti-401296-anonymizovana-verze?cHash=312b3ec0f56b6eef1f9e9e921a3d1c1e
OPU zastupovalo hluchoněmého občana Ukrajiny, který na začátku války přicestoval z Ukrajiny do Polska, kde dle svých slov po přechodu hranice podepsal papíry, které mu předložili. Nevěděl však, že tím žádá o poskytnutí dočasné ochrany v Polsku. Jeho následně podanou žádostí o dočasnou ochranu v Česku se ministerstvo odmítlo zabývat. Krajský soud na základě žaloby, kterou OPU jménem klienta podalo, označil tento postup za nezákonný. Ke stejnému závěru nyní dospěl i Nejvyšší správní soud.
Ten se nejprve v jiném podobném případě nejprve obrátil na Soudní dvůr Evropské unie s předběžnou otázkou týkající se slučitelnosti české právní úpravy nepřijatelnosti žádosti o dočasnou ochranu s unijním právem. Soudní dvůr ve svém únorovém rozsudku ve věci C-753/23, Krasiliva rozhodl, že nelze odmítnou udělit dočasnou ochranu těm uprchlíkům, kteří před příjezdem do Česka požádali o dočasnou ochranu v jiné zemi a dosud ji nezískali. Nejvyšší správní soud nyní dodal, že za nepřijatelnou nelze považovat ani žádost podanou uprchlíkem, který dočasnou ochranu v minulosti získal v jiné zemi. Podle evropské úpravy mají osoby pod dočasnou ochranou právo zvolit si členský stát, ve kterém chtějí pobývat, a to i v průběhu trvání ochrany. Pokud se rozhodnou přemístit do jiného státu a vzdají se předchozího oprávnění, nový stát jim nemůže odmítnout vydání nového oprávnění k pobytu.
Nejvyšší správní soud tímto rozhodnutím dal za pravdu OPU, která od začátku upozorňuje na rozpor české právní úpravy nepřijatelnosti žádosti o dočasnou ochranu s unijním právem. Stejný právní názor dlouhodobě zastával i Veřejný ochránce práv a většina správních soudů. Ministerstvo vnitra však přesto odmítalo posuzovat žádosti ukrajinských občanů, kteří již dříve získali dočasnu ochranu jinde v EU. To jednak vedlo k desítkám soudních sporů a zároveň to uprchlíkům z Ukrajiny přineslo významné kompilace do života. Po celou dobu například nemohli pracovat nebo čerpat zdravotní pojištění. Rozsudek tak bude mít zásadní dopad na praxi Ministerstva vnitra i v dalších podobných případech.